ultramedic.com.pl

blog o zdrowiu

Jak dbać o słuch
Zdrowie

Jak dbać o słuch i go skutecznie chronić? 5 cennych porad

Wraz ze starzeniem się organizmu słuch staje się coraz mniej wrażliwy. Wynika to z faktu fizjologicznego, nieodwracalnego zaniku komórek słuchowych. U poszczególnych osób proces ten postępuje w różnym tempie. Odpowiednio dbając o słuch, można w ogromnym stopniu opóźnić występowanie objawów niedosłyszenia. Podpowiadamy, jak chronić słuch, by jak najdłużej cieszyć się pełnią odbieranych dźwięków. 

Zmniejsz głośność 

Jedną z podstawowych przyczyn problemów ze słuchem jest dziś ekspozycja na hałas. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że około 1,1 miliarda ludzi na całym świecie jest zagrożona utratą słuchu głównie z powodu narażenia na dźwięki o wysokiej głośności. Pierwsze skrzypce gra tutaj zbyt głośne słuchanie muzyki i innych multimediów za pośrednictwem słuchawek. To szczególnie niebezpieczny nawyk, zwłaszcza jeśli używa się słuchawek dousznych, które transmitują dźwięk bezpośrednio w okolice bębenków słuchowych. Zdecydowanie lepiej używać słuchawek nausznych. 

Jak możemy dbać o słuch? Warto przestrzegać zasady 60/60 – słuchać muzyki z głośnością nie wyższą niż 60 procent nie dłużej niż przez 60 minut. 

Dbaj o higienę uszu 

Codzienne czyszczenie uszu zmniejsza ryzyko występowania groźnych dla kondycji struktur budujących ucho infekcji i podrażnień. Należy jednak robić to prawidłowo, tzn.:

  • nie używać w tym celu patyczków higienicznych ani innych spiczastych przedmiotów; wystarczy jeden nieprawidłowy ruch, by uszkodzić wspomnianą błonę bębenkową lub kanał słuchowy, 
  • zabrudzenia i nadmiar woskowiny usuwać z okolic ucha zewnętrznego przy użyciu wacika bądź chusteczki; często wystarcza też mycie uszu palcem wskazującym, 
  • unikać całkowitego usuwania woskowiny – pełni ona funkcję samoczyszczące i nawilża kanał słuchowy; przy stwierdzeniu nadmiernego jej wydzielania, należy skonsultować się z lekarzem laryngologiem, 
  • regularnie czyścić małżowinę uszną. 

Stosuj środki ochrony osobistej, pracując w szczególnie hałaśliwym otoczeniu 

W grupie osób w największym stopniu narażonych za niedosłuch znajdują się przedstawiciele zawodów przebywających w permanentnym w hałasie. Mowa tutaj o pracownikach fabryk czy hal produkcyjnych, gdzie normy natężenia dźwięku są zwykle znacznie przekroczone.

Ochrona słuchu w miejscu pracy

Ochrona słuchu w miejscu pracy to kluczowa kwestia przy zawodach technicznych lub wymagających przebywania w otoczeniu maszyn lub urządzeń.

Jak chronić słuch przed hałasem? W takich miejscach koniecznością jest używanie zatyczek lub specjalnych nauszników tłumiących dźwięki. Zaopatrzenie w nie pracownika jest odpowiedzialnością pracodawcy. 

Utrzymuj uszy suche 

Niedosłuch po infekcji ucha jest zjawiskiem bardzo częstym. Wystąpienie zapalenia ucha jest bardziej prawdopodobne, kiedy po kąpieli czy basenie uszy nie są wystarczająco dobrze osuszane. Ryzyko wzrasta po pływaniu w naturalnych zbiornikach wodnych, gdzie woda nie jest chlorowana. Wilgoć sprzyja bowiem namnażaniu się bakterii i innych groźnych mikroorganizmów. Jak dbać o narząd słuchu w takiej sytuacji? Po kontakcie z wodą należy delikatnie osuszyć ucho zewnętrzne ręcznikiem. Jeśli płyn dostał się do przewodu słuchowego, wystarczy przechylić głowę na bok i lekko rozciągnąć małżowinę uszną, by się go pozbyć. 

Regularnie kontroluj swój słuch 

Wykonywanie okresowych badań słuchu jest kluczowe dla zachowania go w dobrej kondycji i szybkiego reagowania na wszelkie nieprawidłowości. Należy wiedzieć, że proces degradacji słuchu rozpoczyna się już po 30. roku życia, zatem rutynę jego kontroli należy zbudować dość wcześnie. 

Badania słuchu można wykonywać u lekarzy laryngologów czy otolaryngologów, ale usługę tę świadczą również protetycy słuchu. W niektórych punktach audiologicznych zajmujących się sprzedażą aparatów słuchowych badanie można wykonać całkowicie bezpłatnie, umawiając się na dogodny termin. W BRANDvital, jednego z wiodących dystrybutorów wysokiej klasy urządzeń audiologicznych, nie wiąże się to z koniecznością zakupu aparatu. 

Nieleczone problemy ze słuchem ulegają stopniowemu pogłębieniu, realnie grożąc całkowitą głuchotą. Im wcześniej zostaną wykryte, tym większe szanse na ich zahamowanie. Protetyk słuchu nie tylko zaoferuje odpowiednie rozwiązania w zakresie pomocy audiologicznych, ale dokładnie opowie również, jak dbać o słuch w prawidłowy sposób.