ultramedic.com.pl

blog o zdrowiu

inhalacje na kaszel
Zdrowie

Czy inhalacje na kaszel są skuteczne?

Inhalacje to zabiegi, które są stosowane, gdy występują problemy z górnymi drogami oddechowymi. Jest to również łatwy sposób na zaaplikowanie leku niemowlętom, małym dzieciom czy osobom starszym. Jak wykonać inhalację i czy jest to skuteczna metoda leczenia kaszlu, kataru i problemów z zatokami?

Inhalacje na kaszel z roztworu soli – jak to działa?

Roztwór soli jest niezbędny w każdym domu. Dzięki niemu dużo szybciej poradzimy sobie z kaszlem, który występuje zarówno u dzieci, jak i osób starszych.

Inhalacje na kaszel z soli fizjologicznych to bezpieczna metoda leczenia, która można stosować już u niemowląt. Nie wykazano żadnych skutków ubocznych u osób stosujących sól fizjologiczną. Przeciwwskazaniem jest wyłącznie nadwrażliwość na chlorek sodu.

Inhalacje na kaszel z soli fizjologicznej mają za zadanie oczyścić i osuszyć śluzówkę nosa oraz dróg oddechowych. Inhalacje stanowią terapię wspomagającą w czasie właściwego leczenia. Warto pamiętać, że suche powietrze, które często mamy w domach utrudnia oddychanie. Ogrzewanie, z którego korzystamy zimą również nie jest bez znaczenia. W takich warunkach często pojawia się kaszel. Pomocna będzie właśnie inhalacja lub nawilżanie powietrza.

Co na przeziębienie w ciąży można zażyć?

Jak prawidłowo przeprowadzać inhalacje na kaszel?

Chcąc przeprowadzić skuteczną inhalację na kaszel należy nachylić się nad miską z gorącą wodą. Warto również przykryć głowę ręcznikiem, który ukierunkuje parę tak, by leciała we właściwą stronę.

Do inhalacji warto wykorzystać olejki eteryczne, które wspomogą działanie pary. Świetnie sprawdzi się olejek z drzewa herbacianego lub tymiankowy. Warto również wykorzystać olejek eukaliptusowy lub sosnowy, które mają właściwości dezynfekujące.

Koniecznie trzeba pamiętać, że inhalacje na kaszel dla kobiet w ciąży nie powinny być wykonywane z użyciem olejków tymiankowych. Tymianku powinny również unikać osoby z nadciśnieniem tętniczym.

Warto również do inhalacji wykorzystać nasze rodzime zioła. Rumianek ma właściwości przeciwzapalne i odkażające. Szałwia oraz lipa pomagają w usunięciu zalegającej wydzieliny, a nagietek ma działanie przeciwzapalne i przeciwgrzybiczne.

Inhalacje należy przeprowadzać 1-2 razy dziennie.

Jak wykonywać inhalacje na kaszel przy pomocy nubulizatora?

Nubulizator to nowoczesne urządzenie, które przyda się w każdej rodzinie, gdzie są małe dzieci. Każdy rodzic wie, że podanie leku dziecku często kończy się niepowodzeniem.

Inhalacja na kaszel przy pomocy nubulizatora jest dużo przyjemniejsza dla malucha niż łykanie syropów.

Warto wiedzieć, że prawidłowe przeprowadzenie inhalacji na kaszel musi odbywać się w pozycji siedzącej. Ważne jest, by maseczka została odpowiednio dopasowana do rozmiarów twarzy. Dla dzieci przeważnie są mniejsze maseczki, które idealnie przylegają, dzięki czemu lek nie ulatnia się bokami.

Inhalacje na kaszel można przeprowadzić wyłącznie przy użyciu pary, która będzie wydostawała się z urządzenia. Warto również wykorzystać sól fizjologiczną, którą należy umieścić w pojemniku na leki.

A może inhalacje na kaszel z amolem?

Inhalacje na kaszel, katar oraz przeziębienie będą również bardzo skuteczne, gdy użyjemy amolu. Do 1 litra wody należy dodać łyżkę stołową amolu. Kilkuminutowa inhalacja pod ręcznikiem pomoże udrożnić drogi oddechowe, nawilży nos, gardło i przyniesie ulgę.

Inhalacja to bardzo dobry sposób na kaszel. Nie zależnie od tego, czy używamy metod tradycyjnych czy nowoczesnego inhalatora skutki można odczuć już po kilku zabiegach. Dzięki inhalacji wydzielina zostanie rozgrzana i dużo łatwiej będzie można się jej pozbyć.

Domowe sposoby na kaszel