ultramedic.com.pl

blog o zdrowiu

powiększona śledziona
Zdrowie

Co oznacza powiększona śledziona? Jak możemy zareagować?

Powiększona śledziona może być objawem bardzo wielu stanów i schorzeń, dlatego zmiana jej rozmiaru powinna być sygnałem alarmującym, który z całą pewnością należy sprawdzić. Czym jest powiększenie śledziony, jakie są przyczyny tego stanu oraz objawy – o tym wszystkim przeczytasz właśnie w tym artykule. 

Splenomegalia – co to jest?

Splenomegalia jest stanem, w którym dochodzi do zwiększenia wielkości śledziony, która standardowo nie powinna przekraczać wymiarów 12x7x4 (podane w centymetrach) i ważyć nie więcej niż 150 gramów. Z różnych powodów może jednak nawet kilkukrotnie zwiększyć swoją masę i staje się wówczas wyczuwalna palpacyjnie.

Objawy splenomegalii

Powiększona śledziona, oprócz tego, że staje się wyczuwalna w badaniu fizykalnym, może dawać również rozmaite objawy. Wśród nich należy wskazać: uczucie rozpierania w okolicy podżebrowej, bóle pleców, nudności oraz wymioty, większe niż zazwyczaj zmęczenie, spadek masy ciała mimo braku prób odchudzania czy duszności oraz bladość powłok skórnych. Nie są to jednak specyficzne objawy, stąd łatwo o przypisanie ich czynnikom zewnętrznym, np. nadmiarowi pracy lub innym schorzeniom oraz chorobom.

Co oznacza splenomegalia?

Do powiększenia śledziony dochodzi w przypadku:

  • chorób nowotworowych (zwłaszcza nowotworów krwi, szpiku i układu chłonnego),
  • chorób wirusowych, bakteryjnych, pasożytniczych,
  • schorzeń metabolicznych,
  • zaburzeń immunologicznych,
  • chorób rzadkich, np. choroby Pompego lub Gauchera, które zaliczają się do schorzeń spichrzeniowych,
  • zakrzepicy żyły wrotnej.

Choć śledziona nie jest narządem niezbędnym do życia, nie można bagatelizować pojawiającej się splenomegalii, ponieważ może okazać się objawem poważnej choroby, wymagającej wdrożenia jak najszybszego leczenia.

Choroby rzadkie a splenomegalia

Wskazane powyżej choroby spichrzeniowe są rzadkimi i jednocześnie wrodzonymi wadami metabolizmu węglowodanów. Choroba Pompego oraz choroba Gauchera to dwa z takich schorzeń, w których przebiegu pojawia się powiększenie śledziony. Sporym problemem pozostaje niska świadomość istnienia takich jednostek chorobowych, a także trudność w ich zdiagnozowaniu. Pacjent dotknięty chorobą rzadką może nawet przez długie lata odwiedzać lekarzy wielu specjalności w poszukiwaniu właściwej diagnozy.

Myśl przewodnia, która towarzyszyła twórcom Fundacji Saventic, to zwiększanie dostępu do diagnostyki chorób rzadkich. Każda osoba potrzebująca pomocy w tym zakresie może zgłosić się do Fundacji i otrzymać ją całkowicie bezpłatnie. Niezbędne do tego jest wypełnienie formularzy oraz przekazanie historii medycznej – ta zostanie dokładnie przeanalizowana przez specjalistów w zakresie chorób rzadkich przy wsparciu narzędzi bazujących na sztucznej inteligencji.

Na stronie Fundacji znajdziesz nie tylko dodatkowe informacje na temat jej działań, ale także obszerną bazę wiedzy, która pozwoli Ci wiedzieć więcej o tych teoretycznie rzadkich chorobach, a jednak takich, które dotyczą sporej liczby osób w społeczeństwie.

Materiał zewnętrzny