ultramedic.com.pl

blog o zdrowiu

czy rozstępy znikają
Uroda

Czy rozstępy znikają?

Rozstępy to rodzaj blizn, który pojawia się na skórze na skutek jej niewystarczającego dopasowania do rozciągania. Ich pojawienie się jest powszechną przypadłością podczas ciąży oraz okresu dojrzewania. Rozstępy zwykle pojawiają się na udach, brzuchu, biodrach i pośladkach. Czy rozstępy znikają? Co można zrobić, by zmniejszyć ich widoczność?

Łatwiej zapobiegać niż leczyć

Zanim zaczniemy się zastanawiać, czy rozstępy znikają, trzeba na początek zaznaczyć, że nic samo się nie dzieje. Nie można liczyć na to, rozstępy po prostu pewnego dnia samoczynnie znikną. Świeże rozstępy są czerwone i bardzo wyraźne, z czasem robią się one coraz bardziej jasne i bledną aż będą mniej zauważalne, niż na początku. Nie zmienia to jednak faktu, że zwykle są one bardzo dobrze wyczuwalne i łatwo je zobaczyć. Stąd też prosty wniosek, że rozstępom dużo łatwiej jest zapobiegać, niż je później leczyć. Jeśli chodzi o zapobieganie, to podstawą jest odpowiednie nawilżenie skóry oraz dostarczenie jej składników, które ją uelastycznią i sprawią, że będzie bardziej podatna na rozciąganie. Składniki te to przede wszystkim oleje np. olej kokosowy, ze słodkich migdałów, masło kakaowe. Jest wiele kosmetyków, których kompozycja została tak stworzona, by jak najskuteczniej zapobiegały powstawaniu rozstępów. Warto stosować je zapobiegawczo w okresach, w których skóra jest szczególnie narażona na powstawanie na niej brzydkich rozstępów. Dzięki temu można zdecydowanie zmniejszyć ryzyko ich pojawiania się albo też sprawić, że będą one mniejsze, niż bez stosowania kosmetyków.

Zobacz też Rozstępy po schudnięciu — co zrobić, aby się nie pojawiły?

Czy rozstępy znikają? O dobrych kosmetykach

Nie ma sensu zastanawiać się nad tym, czy rozstępy znikają. Same z pewnością tego nie zrobią, ale można im w tym pomóc poprzez stosowanie odpowiednich kosmetyków. Są to najczęściej specjalne kremy, których głównym celem jest pomoc w zmniejszeniu widoczności blizn. Rozstępy w gruncie rzeczy także są bliznami, więc preparaty stosowane na inne blizny doskonale sprawdzą się także w tym wypadku. Jeśli o nie chodzi, to najtańsze kremy można kupić w aptece już za kilka złotych, najdroższe – nawet za kilkaset. Najważniejsze jest jednak to, że krem należy aplikować często, regularnie i długo. Nie można myśleć, że efekt jego stosowania będzie widoczny po tygodniu czy dwóch. Trzeba pogodzić się, że proces zmniejszania widoczności rozstępów jest długotrwały i nie jest w 100% skuteczny. Najczęściej rozstępy na skutek stosowania kosmetyków nie znikają całkowicie, ale robią się bardziej wypełnione i mniej widoczne. Dość modne są też specjalne plastry na rozstępy. One także nie mają natychmiastowego działania, ale są dość łatwe w stosowaniu. Wystarczy je przykleić w miejsce, na którym widoczne są rozstępy, a później ściągnąć, gdy minie już wyznaczony czas. Plastry nie sprawdzą się w przypadku zmian, które obejmują dużą powierzchnię ciała.

Czy rozstępy znikają? Z reguły nie, dlatego usuń je laserem

Rozstępy można też usuwać laserowo. Jeśli ktoś, chce sprawdzić, czy rozstępy znikają pod wpływem działania zabiegów laserowych, to w salonach medycyny estetycznej znajdzie wiele przykładów, że tak rzeczywiście jest. Trzeba jednak liczyć się z tym, że żeby osiągnąć zamierzony efekt, trzeba zwykle odbyć przynajmniej kilka sesji laserem. Zdarza się, że zabiegi trzeba regularnie przeprowadzać przez długi czas. To oznacza całkiem duże obciążenie dla budżetu, które może się jednak opłacić. Laser bez wątpienia jest skutecznym sposobem na rozstępy, ale ze względu na swoją cenę i dostępność wyłącznie w niektórych punktach, jest on też dla wielu kobiet poza zasięgiem.

Przeczytaj też wypadanie rzęs – przyczyny i sposoby, jak temu zapobiec