ultramedic.com.pl

blog o zdrowiu

ortodonta
Zdrowie

Kiedy trzeba iść do ortodonty?

Leczenie złego zgryzu wymaga regularnych wizyt u ortodonty. Nie każdy wie jednak, że nie tylko względy estetyczne są wskazaniem do zapisania się u tego specjalisty. Istnieją pewne symptomy, z którymi warto udać się właśnie do ortodonty. Jakie to są?

Czym zajmuje się ortodonta? 

 Lekarz ortodonta to specjalista, który zajmuje się zarówno prostowaniem zębów, jak i leczeniem całego narządu żucia (wad zgryzu). Świadczy usługi dla dzieci i dorosłych, a jego działalność kojarzona jest głównie z polepszeniem estetyki uzębienia. Niemniej, leczenie ortodontyczne obejmuje większy zakres niż po prostu poprawę wyglądu. Zapobiega bowiem rozwojowi niektórych chorób (np. paradontozy) i znacząco podnosi jakość życia (np. eliminuje bóle głowy). Nierzadko ortodoncja jest pierwszym etapem dłuższego leczenia np. protetycznego czy periodontycznego. 

Kiedy warto zapisać się na wizytę? 

Pierwsza wizyta u stomatologa powinna się odbyć jeszcze w wieku dziecięcym, nie później niż w wieku 6-7 lat. Właśnie w tym okresie można stosunkowo łatwo usunąć drobne wady, dzięki czemu nie będą one dużym i kosztownym problemem w przyszłości. Im szybciej lekarz postawi diagnozę, tym lepiej. Szczególną uwagę warto zwrócić na to, czy dziecko prawidłowo układa brodę, czy zęby nie nachodzą na siebie i czy widać asymetrię twarzy. Niepokoić powinny również wady wymowy i problemy z oddychaniem (np. oddychanie tylko ustami). 

Dorośli powinni się udać na wizytę, gdy zauważą u siebie któryś z niżej wymienionych objawów. Są to także wskazania do zapisania dziecka do ortodonty. Objawy wymagające konsultacji to: 

 • krzywy zgryz, 
 • wady wymowy, 
 • zgrzytanie zębami, 
 • ścieranie się zębów, 
 • problemy z kamieniem nazębnym, 
 • problemy w domyciu zębów, 
 • oddychanie ustami, 
 • szpary między zębami, 
 • trudność w zamykaniu ust, 
 • nieprawidłowości w przeżywaniu / gryzieniu, 
 • zatrzymanie zębów stałych. 

Wizyta jest też konieczna wtedy, gdy zalecą ją inni lekarze np. stomatolog. 

Gdzie zapisać się na wizytę? 

Na wizytę należy zapisać się do sprawdzonego, cieszącego się dobrymi opiniami ortodonty. Warto jednak pamiętać, że leczenie ortodontyczne często wymaga wielu regularnych wizyt. Dodatkowym ułatwieniem będzie więc ograniczenie poszukiwań do lokalnych miejscowości czy dzielnic. Dzięki temu nie trzeba będzie martwić się dojazdami. Warto więc sprawdzać opinie pod hasłami takimi jak ortodonta Warszawa Białołęka itd. Jeśli zależy Ci na czasie, sugerujemy wybór prywatnego gabinetu. 

Dobrym pomysłem jest również skorzystanie z usług placówki, która zatrudnia wielu specjalistów. Leczenie ortodontyczne bardzo często wymaga konsultacji również np. ze stomatologiem, więc wizyty w jednym miejscu będą po prostu praktyczniejsze.