ultramedic.com.pl

blog o zdrowiu

Uroda

Kilka wskazówek jak zacząć zdrowo się odżywiać?

Zdrowy tryb życia to nie tylko uprawianie sportu, ale także odpowiednia dieta. Wiele osób ma problem z tym, jak prawidłowo się odżywiać, przez co popełniają wiele błędów. Powoduje to wtedy brak efektów, zwłaszcza gdy w grę wchodzi odchudzanie.

Regularne posiłki to podstawa

Jak zacząć zdrowo się odżywiać? Jest to najczęściej zadawane pytanie przez osoby chcące zmienić swoje nawyki żywieniowe. Pierwszy i podstawowy krok, od którego należy zacząć to regularne posiłki, których powinno być 4-5 w ciągu dnia. Chodzi tu głównie o to, by nasz organizm nie musiał magazynować nadmiaru energii, a tak właśnie się dzieje, gdy jemy nieregularnie. Dzięki stałym porom poprawi się też nasz metabolizm.

Oczywiście, jeśli ktoś nie ma w zwyczaju patrzeć na godzinę, o której trzeba zjeść takie radykalne zmiany, mogą nie wpłynąć dobrze. Dlatego ważne jest, żeby wszelkie nowości wprowadzać stopniowo. Pozwoli to na przyzwyczajenie się do czegoś nowego.

Niezdrowe zamień na zdrowe

Dla niektórych osób zdrowe odżywianie kojarzy się z jedzeniem wyłącznie warzyw i owoców, a przede wszystkim potrawami, które nie smakują dobrze. Otóż nie należy myśleć w ten sposób, ponieważ można jeść zdrowo i smacznie.

Żeby nie zniechęcić się do produktów, które dostarczają nam wielu składników odżywczych, trzeba zacząć małymi krokami. Dla wielbicieli frytek czy innych smażonych potraw świetnym rozwiązaniem jest pieczenie z tym wyjątkiem, że frytki ziemniaczane warto zamienić np. na te z batatów.

Ograniczaj węglowodany

Chociaż węglowodany znajdują się w podstawowych produktach to niekiedy, trzeba zacząć je ograniczać. Kluczowy jest fakt, że zapotrzebowanie na tego typu cukry zwiększa się wraz z większą aktywnością fizyczną.

W przypadku, gdy mało się ruszamy, musimy zwrócić uwagę na ich dzienną ilość. Najczęściej dotyczy to osób, które wykonują pracę biurową bądź, pracują w domu. Oczywiście zmniejszenie ilości produktów zawierających węglowodany trzeba zastąpić innymi produktami.

Trzeba pamiętać, że zdrowe odżywianie nie polega na rezygnacji ze wszystkich rzeczy, które są kaloryczne. Bardzo ważne jest tutaj odróżnienie diety dla osób chcących zrzucić zbędne kilogramy i tych, którzy po prostu chcą zdrowo jeść. W obu tych przypadkach niewskazana jest rezygnacja z węglowodanów, a ich spożycie w odpowiednich ilościach. Odpowiednie źródła węglowodanów to podstawa dobrej diety.

Unikaj produktów bogatych w zwykły cukier

Cukier możemy znaleźć praktycznie wszędzie. Żeby zmniejszyć jego spożycie, musimy zacząć czytać etykiety. Pozwoli to na wybór tych rzeczy, które go nie zawierają lub znajdują się tam niewielkie jego ilości.

Powoduje on nie tylko przybieranie na wadze, ale i różne choroby, na które narażamy się nieświadomie. Spowodowane jest to tym, że nie wiemy jakie składniki znajdują się w codziennych posiłkach.

Dobrym sposobem na zdrowe odżywianie bez cukru jest rezygnacja z niektórych kupowanych produktów. Wiele rzeczy, które do tej pory kupowaliśmy w sklepie, możemy zamienić na zdrowsze np. soki zamiast ze sklepu, można samemu wycisnąć. Dzięki tak prostym pomysłom wiemy co, jemy oraz mamy wpływ na naszą zdrową dietę.