ultramedic.com.pl

blog o zdrowiu

Koncentrator tlenu
Zdrowie

Koncentrator tlenu – czym jest, kiedy się go stosuje, gdzie wynająć?

Zarówno stacjonarny jak i przenośny koncentrator tlenu to sprzęt niezbędny dla osób chorujących na choroby płuc czy serca i mających niewydolność oddechową. Można powiedzieć, że taki sprzęt niezbędny jest do tego, aby ratować życie takich osób. Nie każdy jednak ma koncentratory tlenu na własność – szczególnie, że jest to sprzęt nie należący do najtańszych. Czym są i w jaki sposób działają stacjonarne i przenośne koncentratory tlenu? Kiedy powinno się z nich korzystać i jakie są co do tego wskazania? W jaki sposób używać koncentrator tlenu i jak wybrać odpowiedni sprzęt dla siebie? Czy lepszym wyborem będzie kupno czy wynajęcie koncentratorów tlenu – a jeżeli wynajęcie to gdzie znajduje się wypożyczalnia koncentratorów tlenu. 

1. Czym jest i jak działa koncentrator tlenu?

2. Kiedy powinno stosować się koncentratory tlenu? 

3. Jakie są wskazania do terapii tlenowej?

4. W jaki sposób wybrać odpowiedni koncentrator tlenu?

5. W jaki sposób używa się koncentratora tlenu?

6. Kupić czy wynająć koncentrator tlenu – które rozwiązanie jest lepsze?

7. Gdzie wypożyczyć koncentrator tlenu dla siebie?

Czym jest i jak działa koncentrator tlenu?

Koncentrator tlenu to nic innego jak specjalistyczne urządzenie medyczne, którego zadaniem jest podawanie powietrza o zwiększonej zawartości tlenu pacjentom, którzy tego potrzebują. Taki sprzęt pobiera powietrze z otoczenia po czym absorbuje azot (który stanowi aż 78% powietrza) i dostarcza organizmowi powietrze o 90% zawartości tlenu. W takich przypadkach mówi się już o tlenie medycznym. Używać koncentratora tlenu można w trybie ciągłym, a więc bez przerwy przez 24 godziny, a także określoną ilość godzin – na przykład wyłącznie w nocy. 

Kiedy powinno stosować się koncentratory tlenu? 

Kiedy powinno się stosować przenośny bądź stacjonarny koncentrator tlenu? Przede wszystkim gdy ma się chore płuca a także serce. Takie choroby, jak przewlekła choroba dwurotacyjna płuc, mukowiscydoza, astma oskrzelowa, dysplazja oskrzelowo-płucna, zwłóknienie płuc czy rak płuc zdecydowanie wymagają odpowiedniego traktowania i używania koncentratorów do przepływu tlenu. Także niewydolność krążenia, dusznica bolesna, zwłóknienie mięśnia sercowego, nadciśnienie tętnicze czy niedociśnienie a także sercowe bóle w klatce piersiowej będą wymagały podawania tlenu przez koncentrator. 

Jakie są wskazania do terapii tlenowej?

Jest wiele wskazań do podawania tlenu medycznego osobom, które mają wyżej wymienione choroby. Podłączając koncentrator tlenu czy to na noc, czy też całodobowo można zapobiegać następstwom niedotlenienia organizmu a także złagodzić efekty uboczne przyjmowania różnorodnych leków. Dodatkowo taka tlenoterapia pozytywnie wpływa na prawidłowe działanie układu odpornościowego. Nie można także zapominać o tym, że używanie terapii tlenowej ma działanie grzybobójcze, bakteriobójcze i wirusobójcze. 

W jaki sposób wybrać odpowiedni koncentrator tlenu?

Jak wybrać odpowiedni model koncentratora tlenu? Wszystko zależy od tego, jaki jest stan osoby chorej – czy może chodzić samodzielnie, czy raczej jest już przykuta do łóżka. Czy potrzebuje tlenu tylko w wyjątkowych sytuacjach – np. w szkole czy w pracy, czy może nie może się już bez niego obejść i musi używać koncentratora przez całą dobę? Te wszystkie elementy są bardzo ważne, ponieważ to od nich zależy, jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się w konkretnym, indywidualnym przypadku. 

W jaki sposób używa się koncentratora tlenu?

To, w jaki sposób używać koncentratora tlenu zależy w dużej mierze od tego, w jakim stadium jest choroba, która wymusiła używanie tego sprzętu. Zarówno czas trwania oraz regularność terapii tlenowej jest ustalana przez lekarza prowadzącego, który dokładnie zna pacjenta. Od lekarza zależy również to, w jakiej dawce na minutę będzie leciał tlen. Trzeba pamiętać jednak o tym, że w takim urządzeniu używa się wody destylowanej. Warto też wiedzieć, że koncentratory tlenu nie zużywają dużej ilości prądu – niektóre mogą być nawet zasilane na akumulator. 

Kupić czy wynająć koncentrator tlenu – które rozwiązanie jest lepsze?

Co będzie lepsze – kupno czy wynajem? Wiele osób zastanawia się czy koncentrator tlenu wynajem czy lepiej kupić sobie własny sprzęt. Oczywiście te koncentratory przenośne są znacznie tańsze od modeli stacjonarnych, ale czy trzeba je kupować? Wszystko zależy od tego, jak często będzie taki sprzęt używany. I oczywiście, jaką kwotą dysponujesz. Czasami jednak mimo wszystko najlepszym rozwiązaniem jest właśnie wynajęcie sprzętu i płacenie comiesięcznej stawki.

Gdzie wypożyczyć koncentrator tlenu dla siebie?

Jeżeli szukasz do wypożyczenia koncentratory tlenu w mieście Warszawa, to warto jest sprawdzić, jakie modele są do wynajęcia na stronie koncentratory-tlenu-wypozyczalnia.pl. To właśnie tam znajdziesz nie tylko koncentratory przenośne, ale również te stacjonarne. Dodatkowo będziesz w stanie wynająć łóżka rehabilitacyjne, które również mogą przydać się u osób mających problemy z oddychaniem ze względu na przewlekłe lub nawet nieuleczalne choroby serca i płuc. Warto więc sprawdzić, jakie modele są do wyboru i wybrać taki, który będzie najodpowiedniejszy w naszym przypadku.