ultramedic.com.pl

blog o zdrowiu

domowe sposoby na kaszel
Zdrowie

Domowe sposoby na kaszel

Kaszel jest sygnałem, że coś niedobrego dzieje się w naszym organizmie. Nie znaczy to jednak, że natychmiast trzeba udać się do apteki i wykupić środki farmaceutyczne. Walka z kaszlem może być równie skuteczna, gdy wykorzystamy sposoby, które stosowały nasze babcie. Jakie domowe sposoby na kaszel warto wykorzystać?

Domowe sposoby na kaszel od naszych babć, czyli syrop z cebuli

Zrobienie syropu z cebuli jest wyjątkowo łatwe. Wystarczy pokroić cebulę w drobną kostkę. Następnie zasypujemy ją cukrem lub dodajemy miodu. Taką miksturę odstawiamy co najmniej na kilka godzin, najlepiej na dobę. Dzięki temu cebula puści sok, który powinnyśmy pić 5-6 razy dziennie po 1 łyżce stołowej.

Chcą wzbogacić tę miksturę, warto dodać do niej czosnku, który tak jak cebula, ma działanie antybakteryjne i przeciwwirusowe. Zażywanie tej mikstury łagodzi kaszel, zmniejsza wydzielanie śluzu oraz łagodzi ból gardła. Wiele osób uważa również, że ma działanie wykrztuśne.

Jak zrobić płyn odkażający do rąk?

Miód – cudowny środek na różne dolegliwości

Miód powinien znajdować się w każdym domu. Jest to specyfik, który ma wiele cudownych właściwości. Warto wiedzieć, że domowe sposoby na kaszel, które są bardzo często polecane, często bazują na miodzie.

„Złote mleko” to mieszanka mleka, kurkumy i miodu gryczanego. Warto również dodać łyżeczkę masła lub oleju kokosowego. Napój można wzbogacić odrobiną pieprzu, imbirem czy odrobiną cynamonu do smaku. Wszystko podgrzewamy. Na koniec dodajemy olej oraz pieprz, gdy mleko przestygnie dodajemy miód. Trzeba pamiętać, że miodu nie należy dodawać do gorącego napoju, gdyż straci on swoje dobroczynne właściwości. Mleko koniecznie musi być delikatnie przestudzone.

Inne domowe sposoby na kaszel? Zainwestuj w nawilżacz powietrza

Kaszel jest przeważnie bardzo uciążliwy. Dokucza jeszcze bardziej, gdy w mieszkaniu powietrze jest suche i ciepłe.

Nawilżanie powietrza to domowe sposoby na kaszel, które znane są od wielu lat. Kiedyś wywieszano wilgotne ręczniki na gorące kaloryfery. Dziś mamy większe możliwości. Nawilżacz powietrza to urządzenie, które powinno znaleźć się w każdym domu.

Dzięki nawilżaczom powietrza w mieszkaniu możemy cieszyć się powietrzem, z którego zostanie usunięty kurz i roztocza. Jest to bardzo ważne szczególnie, gdy nasz organizm osłabiony jest przeziębieniem. Jest to również bardzo ważne dla alergików oraz astmatyków, dla których dobra jakość powietrza ma ogromne znaczenie.

Nawilżone powietrze przynosi również ulgę, gdy męczy nas kaszel. W mieszkaniu, w którym powietrze nie jest suche oddycha się dużo łatwiej.

Nawilżacze powietrza są bardzo zróżnicowane. Można zdecydować się na ceramiczny zbiornik, który zawieszamy na kaloryferach. Nawilżacz parowy, który wykorzystuje grzałkę do gotowania wody czy nawilżacz ewaporacyjny, który zasysa powietrze z pomieszczenia, które oddaje po oczyszczeniu. Nawilżacz ultradźwiękowy rozpyla białą mgiełkę i nawilża powietrze.

Domowe sposoby na katar, które wykorzystują nawilżone powietrze uległy dużej zmianie. Dziś wykorzystujemy bardziej zaawansowane urządzenia i raczej nie wieszamy ręczników. Niezależnie, jakiej metody będziemy używali warto zadbać, by w mieszkaniu powietrze nie było suche.

Inhalacje

Domowe sposoby na kaszel to również inhalacje, które są niezwykle popularne. Wchłanianie pary wodnej jest wykorzystywane już od bardzo dawna. W przeszłości używaliśmy miski z wrzątkiem oraz ręcznika nakładanego na głowę, by ukierunkować działanie pary. Dziś bardzo popularne są inhalatory, które są wyjątkowo łatwe w obsłudze.

Wykorzystując domowe sposoby na kaszel jakimi są inhalacje warto pamiętać, że można wzmocnić ich działanie używając olejków eterycznych. Warto wykorzystać olejek eukaliptusowy, z drzewa sandałowego, lawendowy czy sosnowy.

Szczepienie na grypę – czy warto?