ultramedic.com.pl

blog o zdrowiu

Uroda

Jak wybrać odpowiedni aparat słuchowy dla dziecka?

Komunikacja między ludzka jest bardzo istotna, by była ona bardzo dobra warunkiem jest posiadanie odpowiedniego słuchu. Komunikowanie się pozwala na wyrażanie uczuć, przekazywanie swoich potrzeb, daje poczucie bezpieczeństwa i pozwala okazywać emocje i uczucia. Problem ze słuchem u osób najmłodszych czyli naszych dzieci, nie tylko utrudnia komunikowanie się ale także źle wpływa na rozwój dziecka.

Kiedy występują pierwsze ostrzeżenia?

Każde dziecko rozwija się inaczej. Jedno zaczyna mówić wcześniej a inne później. Jednak takim bardzo niepokojącym sygnałem powinien być fakt, że dziecko w ogóle nie jest zainteresowane dźwiękami i w ogóle nie zwraca na nie uwagi. Jest to pierwszy sygnał, który powinien już niepokoić.
Dzieci niedosłyszące bardzo często nie rozumieją na czym polega ich ułomność. W związku z tym bardzo często popadają w irytację i denerwują się. Dziecku trzeba pomóc a po stwierdzeniu problemów ze słuchem najlepiej pomoże odpowiednio dobrany aparat słuchowy dla dziecka.

Jak dopasować i dobrać odpowiedni aparat słuchowy dla dziecka?

Aparaty słuchowe dopasowuje się indywidualnie do każdego dziecka. Dlatego nigdy nie wolno się sugerować, że ktoś poleca dany model bo idealnie sprawdził się w jego przypadku. Dobierając odpowiedni aparat słuchowy trzeba zwrócić uwagę na następujące sprawy:
– jaki stopień utraty słuchu jest u naszego dziecka,
– jak trwały jest dany aparat,
– jak załatwiane są przez producenta sprawy gwarancyjne,
– jak łatwo połączyć się można przez aparat z innymi urządzeniami,
– jak dobrze dopasowany jest dany aparat do budowy anatomicznej naszego dziecka.
Odpowiedzi na powyższe pytania pozwolą na dobranie idealnego aparatu słuchowego.
W przypadku osób dorosłych noszą one na ogół jeden egzemplarz takiego aparatu. Natomiast w przypadku dzieci, pediatrzy polecają by nosiły one dwa egzemplarze, po jednym w każdym uchu.
Znacznie taki stan ułatwia dziecku funkcjonowanie i pomaga mu wyrobić odpowiednie nawyki językowe. Ponadto niesie też bezpieczeństwo, ponieważ dziecko jest w stanie usłyszeć samochód lub wrzącą wodę. Dopiero w przyszłości, gdy dziecko będzie już starsze czy też dorosłe będzie mogło zdecydować, że może już nosić aparat tylko w jednym uchu.

Dziecięce aparaty słuchowe różnią się od tych dla dorosłych

Z tego faktu, że dzieci są bardzo wymagającymi pacjentami a ponadto
są osobami bardzo czułymi na wszelkiego rodzaju odczuwane dyskomforty, aparaty dla nich też są bardzo specyficzne. Dzieci nie lubią gdy coś jest niewygodne i utrudnia im jakiekolwiek działania. Aparat słuchowy powinien być tak dopasowany by dziecko w ogóle nie zdawało sobie sprawy, że takie coś ma w uchu.
Najważniejszym zadaniem każdego aparatu słuchowego dla dzieci jest wierne odtwarzanie poszczególnych dźwięków, które dochodzą z otoczenia dziecka. Ponadto dziecko nie jest w stanie regulować sobie ustawienia takiego aparatu. Z tego też powodu większość aparatów słuchowych dla dzieci jest pozbawionych wszelkiego rodzaju układów elektronicznych i całych systemów regulacji. Muszą być one jak najprostsze w obsłudze.