ultramedic.com.pl

blog o zdrowiu

jak zrobić płyn odkażający do rąk
Zdrowie

Jak zrobić płyn odkażający do rąk?

Płyn odkażający do rąk to dziś konieczność. Warto wiedzieć, że nie trzeba go kupować, można zrobić go samodzielnie. Nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Jak zrobić płyn odkażający do rąk, używając kosmetyków z apteki?

Jak zrobić płyn odkażający do rąk na bazie alkoholu?

Chcąc zrobić płyn odkażający do rąk nie trzeba wybierać się na zakupy i szukać produktów o nieznanych i trudnych do wymówienia nazwach. Najczęściej wszystkie składniki do wykonania płynu odkażającego do rąk mamy w domu, kupimy w pobliskiej aptece lub sklepie zielarskim. Zdobycie ich nie jest trudne.

Zastanawiając się jak zrobić płyn odkażający do rąk należy pamiętać, że niezbędnym składnikiem jest alkohol. Ważne, by miał on nie mniej niż 60%, gdyż tylko taki preparat będzie skutecznie likwidował bakterie i wirusy.

Należy zadbać, by alkohol nie był również zbyt mocny. 80% to maksymalna ilość alkoholu. Trzeba pamiętać, że płynów odkażających używamy obecnie bardzo często. Zbyt duża ilość alkoholu osłabi skórę, która będzie wysuszona. Może również pękać, co sprawi, że będzie mniej odporna na działanie bakterii i wirusów. Otrzymamy działanie odwrotne od zamierzonego.

Wegańskie przekąski na imprezę – jak zrobić?

Gliceryna, aloes czy olejek eteryczny?

Alkohol jest najważniejszym elementem płynu do rak. Trzeba jednak jeszcze zadbać, by nie był on zbyt agresywny, a nasze ręce po kilku dniach nie były wysuszone, szorstkie, a nawet popękane.

Gliceryna jest składnikiem, który idealnie sprawdzi się w płynie odkażającym. Zwiększa elastyczność skóry, nadaje jej gładkość. Jednocześnie ze względu na małe cząsteczki łatwo wnika w głąb warstwy rogowej naskórka ułatwiając transport substancji odżywczych.

Zastanawiając się jak zrobić płyn odkażający do rąk nie można zapomnieć o olejkach eterycznych. Warto wykorzystać olejek z drzewa herbacianego, który ma właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe oraz przeciwgrzybiczne.

Olejek z drzewa herbacianego można zastąpić olejkiem eukaliptusowym, który również ma właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe oraz rozgrzewające. Dodatkowo, dzięki olejkom, nasz płyn odkażający do rąk będzie wyjątkowo ładnie pachniał.

Ważnym elementem płynu odkażającego do rąk jest aloes, którym można zastąpić glicerynę. Nie tylko ma właściwości przeciwgrzybiczne, przeciwzapalne, bakteriobójcze, ale dodatkowo nawilża skórę, która będzie wysuszona przy częstym używaniu alkoholu.

Dokładny przepis, jak zrobić płyn odkażający do rąk

Chcąc wykonać odkażający płyn do rąk należy użyć 200 ml spirytusu salicylowego lub rektyfikowanego, który należy wymieszać z 125 ml wody. Do mieszanki dodajemy około 3,5 ml gliceryny. Warto pamiętać, że glicerynę można zastąpić aloesem, który ma podobne właściwości, a co najważniejsze również nawilża skórę.

Kolejnym składnikiem płynu jest olejek eteryczny. Używamy go kilka kropli. Wybieramy wyłącznie naturalne olejki eteryczne, które mają wyższą cenę, ale są pozbawione sztucznych dodatków, które mogą być niekorzystne dla naszego zdrowia.

Warto pamiętać, że naturalne olejki mają dosyć intensywny zapach. Osoby, które lubią pachnące kosmetyki mogą użyć go więcej. Wtedy zapach będzie bardziej intensywny. Osoby, które wolą neutralne kosmetyki powinny wykorzystać minimalną ilość 3-4 kropli olejku.

Gotowy płyn do odkażania rąk można przelać do niewielkiej buteleczki z dyfuzorem. Dzięki temu można mieć go zawsze pod ręką. Zmieści się do torebki czy kieszeni kurtki.

Osoby, które wolą kosmetyki o cięższej konsystencji mogą dodać więcej żelu aloesowego. Dzięki temu nie będzie on tak płynny i można go przechowywać w pojemniczku po kremie.

Szczepienie na grypę – czy warto?