ultramedic.com.pl

blog o zdrowiu

złogi w jelitach
Zdrowie

Jak usunąć złogi w jelitach?

Złogi w jelitach wpływają na poczucie dużego dyskomfortu pacjenta oraz występowanie wielu meczących dolegliwości, w tym na przykład uczucia ciężkości, dolegliwości bólowych, czy wzdęć. Aby uniknąć tego typu sytuacji, warto zadbać o zdrowie jelit oraz całego układu pokarmowego poprzez stosownie diety bogatej między innymi w siemię lniane czy błonnik, które przyczyniają się do prawidłowej przemiany pokarmów oraz wydajnej perystaltyki.

Jelito cienkie i grube – rola

Jelita to bardzo istotne odcinki przewodu pokarmowego z uwagi na ich istotną prozdrowotną rolę. To właśnie w ich obszarze dochodzi nie tylko do trawienia pokarmów, ale również do wchłania substancji odżywczych. Ponadto, na tym etapie dochodzi do powstawania produktów przemiany materii. Co ważne, jelita stanową miejsce bytowania dobroczynnych bakterii probiotycznych z rodzaju Lactobacillus, które są odpowiedziane nie tylko za procesy trawienne, ale również wpływają na odporność organizmu.

Dowiedz się, jak oczyścić organizm

Dlaczego powstają złogi w jelitach?

Złogi w jelitach powstają na skutek zaburzeń związanych z prawidłowym funkcjonowaniem układu pokarmowego. Wśród przyczyn ich powstawania należy wymienić przede wszystkim stosowanie mało zbilansowanej diety czy bardzo niską aktywność fizyczną. W wyniku tego mogą pojawiać się wzdęcia, skurcze oraz kumulować się gazy. Zazwyczaj zmiana nawyków żywieniowych oraz zwiększenie aktywności prowadzi do poprawy sytuacji oraz zmniejszenia się lub zaniku przykrych dolegliwości. Jednak w sytuacji, w której wymienione powyżej dolegliwości nie ustępują lub wręcz nasilają się, wskazana jest konsultacja specjalistyczna. Wówczas podczas wywiadu medycznego oraz pogłębionej diagnostyki możliwe jest znalezienie przyczyn dolegliwości oraz odpowiedź na pytanie: czy złogi w jelitach nie są związane z poważnych stanem chorobowym, w tym: zaburzeniami flory bakteryjnej czy nietolerancją pokarmową. Należy mieć na uwadze to, że zaburzenia trawienne oraz brak odpowiedniej perystaltyki jelit, na skutek czego pojawiają się złogi w jelitach może prowadzić do nadmiernego wzrostu liczebności niepożądanej flory bakteryjnej oraz zachodzenia procesów gnilnych w jelitach. Wreszcie, złogi w jelitach mogą mieć związek z przyjmowaniem wybranych leków, w tym: sterydów doustnych czy niektórych antybiotyków.

Złogi w jelitach – sposoby na ich usunięcie

Działania mające na celu usuniecie mas zalegających w jelitach mogą mieć związek z poprawą komfortu pacjenta lub też koniecznymi do wykonania zabiegami medycznymi lub diagnostyką, w tym na przykład: kolonoskopią. Skuteczność podejmowanych działań, które powodują, że złogi w jelitach zostają usunięte zależy od wielu czynników. Wśród nich należy wymienić: wiek pacjenta, stosowaną przez niego dotychczas dietę, wrażliwość osobniczą na podejmowane działania oraz występowanie chorób towarzyszących. W sprzedaży dostępne są różnorodne preparaty wydawane bez recepty, których celem oczyszczenie jelit oraz regulacja cyklu wypróżnień. Przed ich zastosowaniem należy jednak skonsultować się ze specjalistą, ponieważ możliwość ich przyjmowania może być ograniczona z uwagi na występowanie na przykład uczulenia na zawartą w nich substancję czynną. Ponadto, preparaty mogą mieć ograniczenia w zakresie wieku pacjentów lub też wskazania dotyczące dawkowania. Ponadto, należy pamiętać, że ich nadużywanie może prowadzić do rozleniwienia jelit oraz utraty znaczącej ilości wody i potasu, co z kolei może skutkować nasileniem działania innych przyjmowanych leków.

Złogi w jelitach – substancje zawarte w preparatach przeczyszczających

Jak wspomniano powyżej, na rynku dostępne są różnorodne produkty, które w swoim składzie mogą zawierać: błonnik, babkę plesznik i jajowatą, probiotyki czy aloes. Ponadto, w składzie preparatów może występować: sok ze śliwek, senes, rzewień czy kora kruszyny. Doskonale sprawdzają się do usuwania złogów w jelitach, bo mają przeczyszczające właściwości.

Przeczytaj też japońska dieta wodna – zasady i skutki