ultramedic.com.pl

blog o zdrowiu

jak dbać o tatuaż
Lifestyle

Jak dbać o tatuaż?

Tatuaż to sposób na piękne i ciekawe przyozdobienie ciała. Aby jednak prezentował się on okazale, zawsze musi on być wykonywany przez profesjonalistę, który dysponuje nie tylko odpowiednią wiedzą i dużym doświadczeniem, ale również gwarantuje wysokie standardy w zakresie bezpieczeństwa zdrowia oraz staranności pracy. Ponadto, aby wzór przez długi czas prezentował się dobrze, należy wiedzieć jak dbać o tatuaż.

Jak prawidłowo dbać o tatuaż?

Wykonanie tatuażu zawsze powinno być poprzedzone starannie przemyślaną decyzją oraz wyborem miejsca, które gwarantuje wysokie standardy i higienę pracy. W celu zachowania dobrego wyglądu tatuażu konieczna jest również jego odpowiednia pielęgnacja. Wówczas wzór nie traci konturów oraz nie blaknie.

Jak dbać o tatuaż w trakcie gojenia?

Świeżo wykonany tatuaż powinien być starannie zabezpieczony przed dostępem zanieczyszczeń oraz możliwością rozwoju infekcji. W tym celu tatuator zawsze starannie dezynfekuje obszar pozabiegowy, nawilża go oraz zakłada na jego powierzchnię ochronny opatrunek. Zazwyczaj w miejscu wykonania tatuażu pojawia się zaczerwienie, opuchlizna oraz pozostałości tuszu i drobne skrzepy krwi. Wówczas należy delikatnie usunąć folię ochronną, a wytatuowaną skórę przemyć bieżącą ciepłą wodą z dodatkiem specjalistycznego mydła lub żelu do tatuażu. Po umyciu skórę należy starannie osuszyć oraz nasmarować kremem i zabezpieczyć ochronnym opatrunkiem. W tym celu można wykorzystać specjalistyczne produkty dostępne w salonach tatuażu, które skutecznie chronią skórę, a jednocześnie zapewniają do niej swobodny dostęp powietrza, który wpływa na szybsze gojenie i regenerację. Ponadto, w okresie pozabiegowym należy zrezygnować ze spożywania alkoholu oraz palenia papierosów. Zawarte w wymienionych używkach substancje mogą bowiem powodować rozrzedzanie krwi, a tym samym prowadzić do rozmywania i blaknięcia tatuażu.

Zobacz też Czy tatuaże są szkodliwe, a jeśli tak, to na czym szkodliwość polega?

Jak dbać o tatuaż po jego zagojeniu?

Właściwa codzienna pielęgnacja tatuażu pozwala na zachowanie jego wyraźnych konturów i kolorów przez bardzo długi czas. Obejmuje ona między innymi: mycie tatuażu, nawilżanie czy ochronę przed nadmiernym słońcem.

Jak dbać o tatuaż? – żele i mydła

Mycie tatuażu zawsze powinno być wykonywane za pomocą specjalistycznych preparatów, które nie tylko starannie oczyszczają skórę, ale również chronią ją przez podrażnieniami oraz skutecznie regenerują. W ich składzie znajdują się bowiem witaminy i inne składniki odżywcze sprzyjające odbudowie skóry oraz dodatek srebra, które ma właściwości bakteriobójcze. Ponadto, zawarte w produktach składniki skutecznie nawilżają skórę, w wyniku czego możliwe jest zachowanie intensywności kolorów.

Jak dbać o tatuaż? – krem nawilżający

Aby tatuaż mógł przez długi czas pozostać w stanie niepogorszonym, musi być starannie i regularnie natłuszczany. W tym celu można stosować profesjonalne kremy, które w swoim składzie zawierają łagodzący podrażnienia pantenol lub inne składniki o działaniu regenerującym czy przeciwzapalnym. Ma to szczególne znaczenie w początkowym okresie pozabiegowym, ale z powodzeniem może być kontynuowane przez długi czas. Wówczas skutecznie zapobiega wysychaniu skóry oraz pojawianiu się uczucia swędzenia lub pieczenia. Tego typu produkty można i należy stosować po każdej kąpieli.

Jak dbać o tatuaż? – ochrona przed słońcem

Aby uniknąć blaknięcia tatuażu należy chronić go przed nadmierną ekspozycją na promieniowanie słoneczne oraz zabezpieczać skórę za pomocą kremu z filtrem. Powinien on tworzyć na powierzchni tatuażu ochronną warstwę, a jednocześnie nie może mieć zbyt tłustej konsystencji.

Dowiedz się, Ile goi się tatuaż