ultramedic.com.pl

blog o zdrowiu

japońska dieta wodna
Zdrowie

Japońska dieta wodna – zasady i skutki

Japonia od lat fascynuje wiele osób. Jest to dla nas odległy i często niezrozumiały kraj, ale również bardzo pociągający. Co jakiś czas przychodzą do Europy ciekawostki dotyczące kraju kwitnącej wiśni. Japońska dieta wodna jest jednym z takich rytuałów, który w ostatnich czasach coraz częściej jest stosowany. Na czym polega dieta woda i jakie są jej skutki?

Japońska dieta wodna – co to jest?

Japońska dieta wodna nie jest dietą, której celem jest zlikwidowanie nadmiernych kilogramów. Jest to rytuał picia wody, który polega na spożywaniu wody wysokiej jakości. Ważny jest również sposób jej spożywania.

W japońskiej diecie wodnej nie chodzi o przeprowadzenie głodówki, w czasie której spożywana jest wyłącznie woda. Nie taki jest jej cel! Specjaliści ze wschodu podkreślają wyłącznie, że woda powinna być podstawowym płynem, który wypijamy w ciągu dnia. Soki, herbaty czy koktajle powinny stanowić tylko niewielki procent spożywanych napojów.

Wegańskie przekąski na imprezę – jak zrobić?

Zasady japońskiej diety wodnej

Pierwszym krokiem, tuż po przebudzeniu, jest opłukanie ust wodą. Do tej czynności należy użyć wody, która jest letnia. Ma on na celu przeczyszczenie jamy ustnej po nocnym odpoczynku, dzięki temu pozbywamy się części zanieczyszczeń nagromadzonych w jamie ustnej.

Kolejną zasadą jest pierwszy posiłek. Oczywiście jest to również woda. Docelowo ma to być około 650 ml. Warto jednak zacząć od mniejszych ilości, które stopniowo będziemy zwiększać. Koniecznie trzeba pamiętać, że japońska dieta wodna podkreśla, że nie powinna to być zimna woda. Warto wykorzystywać wodę, która jest letnia. Do wody można dodać szczyptę soli, miętę lub sok z cytryny.

Woda, która wypijamy od razu po przebudzeniu działa rozluźniająco na układ trawienia. Pobudza perystaltykę jelit, dzięki czemu soki trawienne napływają łatwiej, co poprawia proces trawienia. Po wykonaniu tych czynności jesteśmy gotowi na śniadanie. Najlepiej jest je zjeść po 45 minutach. Ważne, by nie popijać spożywanych pokarmów.

Dieta wodna zakłada, że w ciągu dnia należy wypić około 2 -3 litrów wody. Trzeba jednak trzymać się określonych zasad. Wodę pijemy 20 – 30 minut przed posiłkiem oraz 1,5 – 2 godziny po jedzeniu.

Koniecznie trzeba również pamiętać, że japońska dieta wodna zaleca również picie przed pójściem spać. Ostatnią szklankę wody wypijamy 30 minut przed snem. Dzięki temu w nocy nie odczuwamy głodu i nie musimy podjadać, co jest wyjątkowo szkodliwe.

Efekty japońskiej diety wodnej

Japońska dieta wodna ma wiele zalet. Jedną z nich, wyjątkowo pożądana przez kobiety, jest utrata wagi. Piecie wody pozwala oszukać głód. Trzeba również pamiętać, że przestrzeganie czasu picia wody powoduje ustalenie stałych godzin posiłków, co ułatwia zachowanie umiaru w jedzeniu oraz usuwa pokusę podjadania w ciągu dnia.

Warto również pamiętać, że część przekąsek, które serwujemy sobie w ciągu dnia nie wynikają z głodu. Bardzo często zajadamy stres czy nudę. Kontrolowane picie wody wyklucza przekąski.

Dieta wodna ma również dobroczynny wpływ na skórę. Utrata jędrności i elastyczności skóry jest związana ze zmniejszaniem się ilości kolagenu w skórze oraz nieprawidłowym nawodnieniem organizmu. Odpowiednia ilość wody w organizmie sprawia, że skóra odzyskuje swój pierwotny blask i jędrność.

Warto pamiętać, że każdego dnia w naszym organizmie gromadzą się toksyny, które przyjmujemy wraz z jedzeniem. Woda pomaga pozbyć się szkodliwych substancji.

Japońska dieta wodna nie została stworzona, by pomóc pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Warto jednak pamiętać, że jej prawidłowe stosowanie pomaga utrzymać prawidłową wagę.

Dowiedz się, jak przygotować zdrowe i smaczne keto przekąski