ultramedic.com.pl

blog o zdrowiu

odparzenia stóp
Lifestyle

Jak poradzić sobie z odparzeniami stóp?

W ciepłych miesiącach skóra jest bardziej podatna na odparzenia. Między palcami u nóg są one szczególnie kłopotliwe, gdyż utrudniają przemieszczanie się. Czy da się zapobiec tej dolegliwości? I jak ją zwalczać, gdy jednak już się pojawi? Odpowiedź brzmi: Sudocrem. Na odparzenia i profilaktycznie, warto mieć go przy sobie na wakacjach.

Przyczyny odparzeń skóry między palcami stóp

Podrażnienia powstają w takich miejscach najczęściej w lecie. Ich pojawianie się wiąże się z trudnością w odprowadzaniu wilgoci ze skóry oraz z wysoką temperaturą. Odparzenia między palcami u nóg najczęściej wywołane są noszeniem niewłaściwie dopasowanego obuwia, czyli:

  • mało przewiewnego,
  • zbyt ciasnego (nie chodzi wyłącznie o długość wkładki, ale i wolną przestrzeń w noskach – np. na wysokość),
  • wykonanego z wywołujących reakcję alergiczną tworzyw.

Czasami jednak nawet najlepiej dopasowane buty mogą spowodować odparzenia między palcami u nóg. Jest to częste zjawisko u osób aktywnych, dużo spacerujących, wędrujących czy biegających. Warto ponadto przyjrzeć się noszonym skarpetom. Dobrze, by były wykonane z naturalnych, przyjaznych skórze materiałów.

Odparzenia na stopach – najczęstsze objawy

Opisywana tu dolegliwość jest obserwowana dość szybko. Trudno bowiem przeoczyć zaczerwienioną, nabrzmiałą i przekrwioną skórę. Tak właśnie początkowo objawia się stan zapalny. Niekiedy pojawiają się pęcherze, z których powstaje wysięk surowiczy. Takiej sytuacji zapobiega m.in. Sudocrem. Na odparzenia na stopach można również uskarżać się z powodu bólu i swędzenia. Wszystko zależy od stopnia podrażnienia i tego, jak szybko zostało zauważone i zaleczone. Warto więc niezwłocznie zareagować, by uniknąć pogłębienia się podrażnień i powstania piekących ranek. I tutaj właśnie przydaje się Sudocrem. Zastosowanie tego preparatu (krem na odparzenia) i jego właściwości opiszemy dalej.

Jak leczyć odparzenia na stopach?

W łagodzeniu takich dolegliwości sprawdzają się zarówno naturalne sposoby, jak i inne produkty lecznicze – np. krem na odparzenia. Dokładna metoda leczenia powinna być dopasowana do stopnia zaawansowania zmian skórnych. Zaniedbanie odpowiedniej pielęgnacji i brak podjęcia leczenia prowadzą do pogłębiania się problemu. Efektem może być chociażby rozwinięcie się grzybicy czy infekcji – a to wymaga już zaaplikowania bardziej radykalnych środków. Wówczas krem na odparzenia bez recepty może już nie być wystarczający.

Sudocrem na odparzenia

Jednym ze sposobów na odparzenia na stopach jest Sudocrem. Zastosowanie go w odpowiednim momencie pozwala zapobiec rozwinięciu się infekcji skórnej i poważniejszych zmian, wymagających ingerencji lekarskiej. Zawarty w tym preparacie tlenek cynku pozytywnie wpływa na gojenie się odparzeń i łagodzi dyskomfort nimi wywołany. Produkt wykazuje ponadto działanie antybakteryjne. Wspiera również odbudowę uszkodzonego naskórka. Inne środki łagodzące odparzenia między palcami u nóg mogą mieć w składzie np. allantoinę.

W przypadku powstania pęcherzy z surowiczym płynem trzeba szczególnie zadbać o te dane miejsca. Pozwoli to uchronić skórę przed wniknięciem drobnoustrojów. Przyda się lek lub preparat antyseptyczny. Dodatkowo w miarę możliwości warto zabezpieczyć pęcherze, aby ich nie zerwać – to bowiem spowolniłoby gojenie i wywołało większą ranę.

Naturalne preparaty

Popularnym sposobem na odparzenia na stopach jest łagodząca kąpiel. Nie tylko obmyje ona zmęczone, spocone i obolałe nogi. Składniki takie jak mięta czy kora dębu działają bowiem przeciwzapalnie i kojąco. Pomagają więc w lepszym gojeniu się podrażnień. Podobne działanie wykazuje szałwia. Niektórzy polecają stosowanie rumianku. Warto zorientować się, jakie zioła albo wyciągi sprawdzą się najlepiej w konkretnym przypadku. I oczywiście upewnić się, że nie jest się na nie uczulonym.

Zapobiegaj odparzeniom

By uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, warto wdrożyć odpowiednią profilaktykę. Wędrując po górach bądź przemierzając inne szlaki, przyda się mieć zapasowe skarpety na zmianę. Poleca się częste wietrzenie obuwia i zakup dopasowanych wkładek. Po umyciu stóp skórę należy dokładnie osuszyć. Dobrze jest mieć w zanadrzu krem na odparzenia, by szybko móc podjąć odpowiednie kroki w razie potrzeby. Sudocrem może być stosowany również profilaktycznie, bo pozwala zapobiec utracie wody przez skórę i zabezpieczyć ją. Pomaga w tym zawarta w składzie lanolina. Pamiętaj, aby nanosić Sudocrem na odparzenia cienką warstwą, na czystą skórę.

Odparzenia między palcami u nóg mogą uprzykrzyć wypoczynek w ciepłym miejscu. Potrafią także utrudnić górską wędrówkę czy zwyczajnie przeszkadzać na co dzień. Warto więc mieć w podręcznej apteczce preparat łagodzący i leczący tę dolegliwość. Sudocrem na odparzenia z tlenkiem cynku jest takim właśnie środkiem. Nie można też oczywiście zapominać o profilaktyce – krem na odparzenia nada się tu znakomicie. Niechaj skóra Twych stóp będzie zadbana i zdrowa.