ultramedic.com.pl

blog o zdrowiu

Laparoskopia ginekologiczna
Lifestyle

Laparoskopia ginekologiczna — zalecenia po zabiegu

Laparoskopia ginekologiczna — zalecenia po zabiegu

Jednym z ważnych zabiegów wykonywanych przez lekarza ginekologa jest tzw. laparoskopia ginekologiczna. Na czym polega tego typu operacja i jakie są zalecenia, do których powinien się stosować pacjent tuż po przeprowadzeniu zabiegu? Przeczytaj poniższy tekst, jeśli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie. Miłej lektury!

Laparoskopia ginekologiczna — na czym polega zabieg?

Laparoskopia to zabieg, którego przeprowadzenie pozwala lekarzowi poznać, jaki jest stan narzędzi rodnych. Laparoskopia Wrocław to zabieg, który na co dzień jest wykonywany w gabinetach ginekologicznych. Jeśli zastanawiasz się nad kwestią „laparoskopia ginekologiczna cena„, to koszt zabiegu jest uzależniony od indywidualnej sytuacji.

Generalnie, laparoskopia ginekologiczna jest przeprowadzana jako zabieg diagnostyczny lub terapeutyczny. Niezależnie od celu wykonywania tego typu czynności laparoskopia jest zabiegiem o niskim stopniu inwazyjności.

W porównaniu z wieloma innymi czynnościami ginekologicznymi niewiele kobiet boryka się z powikłaniami po laparoskopii. Zgodnie z analizami medycznymi jest to nie więcej niż kilka procent wszystkich pacjentek. Typowe powikłania to między innymi takie symptomy jak:

  • lekkie krwawienie w pobliżu okolic intymnych,
  • zakażenia bakteryjne.

Taki stan rzeczy nie oznacza jednak, że pacjentka nie musi stosować się do żadnych zaleceń już po wykonaniu laparoskopii.

Laparoskopia ginekologiczna zalecenia po zabiegu dla pacjentek? Obolały brzuch po laparoskopii ginekologicznej

Jeszcze przed przystąpieniem do zabiegu kobiety muszą przestrzegać kilku zasad. Jedną z nich jest stosowanie diety lekkostrawnej, bez słodyczy, chipsów, słodzonych napojów gazowanych itp. To jeszcze nie wszystko. W dniu zabiegu należy nic nie jeść — zabieg wykonuje się na czczo.

Laparoskopia ginekologiczna zalecenia po zabiegu to równie istotna kwestia. To, do jakich wskazówek powinna się stosować pacjentka po wykonaniu laparoskopii, jest oczywiście ściśle uzależnione od indywidualnego toku leczenia. Wskazówki medyków w tym zakresie mogą zatem znacząco różnić się w poszczególnych przypadkach. Generalnie jednak zaleca się, by kobieta po laparoskopii ginekologicznej pamiętała o następujących aspektach:

  • powstrzymanie się od ciężkostrawnych posiłków — dieta lekkostrawna to absolutna podstawa także w przypadku tych spośród Pań, które przeszły opisywany zabieg,
  • unikanie wysiłku fizycznego, nadmiernego ruchu itp. To właśnie dlatego ginekolodzy zazwyczaj dają pacjentkom kilkudniowe zwolnienie lekarskie (L4). Taki stan rzeczy wynika stąd, że brzuch po laparoskopii jest zazwyczaj nieco obolały (przez kilka dni po zabiegu znajduje się w nim powietrze).

Artykuł sponsorowany