ultramedic.com.pl

blog o zdrowiu

Porady

Jak wybrać hulajnogę dla dziecka?

Jazda na hulajnodze jest niezwykle przyjemna oraz fascynująca. Każde dziecko marzy o sprzęcie, dzięki któremu może poczuć wiatr we włosach i zostać demonem prędkości. Jak wybrać hulajnogę dla dziecka?

Zalety jazdy na hulajnodze

  • Uczy czym jest prędkość i że trzeba odpowiednio wcześniej zahamować
  • Poprawia koncentrację
  • Usprawnia zmysł równowagi
  • Poprawia kondycję
  • Ćwiczy refleks

Pierwsza zasada – wielkość hulajnogi

Nie wolno kupować hulajnogi na wyrost, jest to sprzęt, który musi pasować do gabarytów dziecka. Kierownica nie może być na zbyt wysokim poziomie, a kółka do hulajnogi nie mogą być za duże. Wybierając odpowiedni sprzęt należy znać wagę, wzrost i wiek dziecka. Zbyt duża lub zbyt mała może powodować niebezpieczeństwo dla dziecka.

Drugi aspekt – rodzaje kół

Niezwykle ważną rzeczą jest materiał, z którego są wykonane kółka. Wybór zależy od powierzchni po jakiej dziecko będzie jeździło najczęściej. Na asfaltowych alejkach sprawdzą się najlepiej poliuretanowe koła, doskonałe także na brukowane chodniki. Takie koła mają dobrą przyczepność i nie są aż tak głośne jak plastikowe.

Na drogi leśne przydadzą się kółka większe, najlepiej pompowane, cechują się większą amortyzacją, ale nie nadają się na kamieniste podłoże.

Twarde koła, które są dość szerokie dobrze sprawdzą się na cementowych dróżkach i gładkich placach. Źle jeździ się nimi po bruku.

Po trzecie – wielkość kół

Wybierając hulajnogę warto zwrócić uwagę na wielkość kół. Duże koła pozwolą na szybszą jazdę, dzięki nim można łatwiej podjeżdżać pod krawężniki. Dla dzieci jednak najlepiej się sprawdzą hulajnogi trójkołowe, które mają dwa koła z przodu i jedno z tyłu. Takie kółka do hulajnogi sprawiają, że dziecko się nie przewraca, może swobodnie wchodzić i schodzić z hulajnogi, która cały czas trzyma się w pionie. Gdy dziecko wyrasta już z takiego sprzętu w okolicach 6-7 lat można przejść na dwukołową, która uczy utrzymywać równowagę i wymaga większej wprawy.

Po czwarte – podest

Ma on ogromne znaczenie dla komfortu jazdy. Jest jedna podstawowa zasada: im podest niżej tym lepiej. Oczywiście jeśli chodzi o nierówny teren jest wręcz odwrotnie. Wybierając hulajnogę należy na początku zastanowić się, gdzie będzie najczęściej używana. Niski podest najlepiej sprawdza się na ścieżkach rowerowych, placach i bruku. Jeśli jednak dziecko ma jeździć głównie po leśnych drogach trzeba wybrać hulajnogę bardziej terenową.

Piąta sprawa to gadżety

Dzieci uwielbiają akcesoria, które można doczepić do hulajnogi. Zwykły przedni koszyk może być miejscem dla ulubionego misia, którego można zabrać na niesamowitą przygodę. W plecaku mocowanym z przodu kierownicy doskonale zmieści się mała butelka z wodą.

Co jest najistotniejsze?

Przede wszystkim trzeba pamiętać o kasku! Jest to najważniejszy element dobrej i bezpiecznej zabawy. Musi być dobrze dopasowany do głowy, nie może spadać na nos lub odchylać się do tyłu. Tylko kask może uchronić szybko jadące dziecko przed urazem głowy podczas upadku. A dzieci jeżdżą coraz szybciej pokonując swoje bariery prędkości.