ultramedic.com.pl

blog o zdrowiu

stomatologia zachowawcza
Dom i Ogród

Co to jest stomatologia zachowawcza i czym się zajmuje?

Prawidłowa higiena jamy ustnej to niezwykle ważny element codziennego życia. Nawet osoby, które regularnie szczotkują swoje zęby, płukają odpowiednimi preparatami i stosują nici dentystyczne, powinni przynajmniej raz na pół roku wybrać się na wizytę do dentysty. Takie proste czynności pozwalają skutecznie kontrolować stan swojego uzębienia a przy tym we wczesnej fazie wykryć jakiekolwiek ubytki.

Co to takiego stomatologia zachowawcza?

Stomatologia zachowawcza Mokotów to najważniejsze usługi obejmujące prawidłową higieny jamy ustnej. Dentyści najczęściej zajmują się profilaktyką próchnicy zębów oraz leczeniem występujących ubytków u pacjenta. Osoby, które systematycznie korzystają z usług stomatologa, wzmacniają strukturę zębów, a przy tym uodparniają je na negatywne działanie spożywanych pokarmów czy bakterii.

Tego typu działaniami zajmuje się wyłącznie specjalista z dziedziny stomatologii zachowawczej. Pacjenci mogą więc liczyć na dokładne sprawdzenie zębów, aby dowiedzieć się, czy nie pojawiła się próchnica, wykonanie prawidłowej diagnostyki, a w razie potrzeby również rozpoczęcie niezbędnego leczenia. Dentysta zastąpi uszkodzenia zębów odpowiednimi wypełnieniami, mostami czy koronami albo implantami.

Jaką pomoc oferuje stomatologia zachowawcza?

Profilaktyką jamy ustnej oraz leczeniem ubytków próchniczych zajmuje się stomatologia zachowawcza Mokotów . Celem takich zabiegów jest przede wszystkim zabezpieczenie przed rozprzestrzenianiem się próchnicy, a w tym celu wykonuje się usunięcie kamienia nazębnego, dzięki czemu pacjent może uniknąć skomplikowanego, a przy tym bardzo często bolesnego i kosztownego leczenia w przyszłości.

Najpopularniejsze zabiegi stomatologii zachowawczej to:

  • badania kontrolne jamy ustnej i zębów,
  • oczyszczanie z kamienia i płytki nazębnej,
  • piaskowanie,
  • skaling,
  • lakierowanie,
  • polerowanie,
  • albo lapisowanie zębów u dzieci.

Najczęściej stosuje się plomby dentystyczne?

Plomby Mokotów zakładane są najczęściej u pacjentów, u których wykryto ubytki w uzębieniu poprzez próchnicę albo w przypadku ukruszenia się niewielkiego fragmentu korony zęba. W trakcie leczenia dentysta narusza wiertłem strukturę zęba, tak aby po oczyszczeniu zaatakowanego miejsca przez bakterie pojawił się w zębie ubytek. Następne miejsce to jest odpowiednio zabezpieczone, aby do głębszych warstw zęba nie dostawały się resztki jedzenia, a przy tym, żeby wyglądał on estetycznie.

U stomatologa możemy spotkać się z różnego rodzaju plombami. Wypełnieniem mogą być plomby porcelanowe lub amalgamatowe albo kompozytowe światłoutwardzalne lub chemoutwardzalne. Decydując się na takie wypełnienie, mamy pewność, że odpowiednio zabezpieczone będą odsłonięte tkanki, a także poprawimy wygląd uszkodzonego zęba.

Jeżeli chodzi o koszt takiego zabiegu, to najlepiej jest zapytać w gabinecie dentystycznym. Plomby Mokotów najczęściej kosztują w granicach od 100 do 300 zł.